Реальність така, що виростити здоровий сад і город без засобів захисту неможливо. Як би ретельно ви не доглядали за рослинами, забезпечували їм достатню кількість поживних речовин і полив, шкідники та хвороби не дрімають і за лічені дні можуть знищити результати вашої праці. Тому використання спеціальних препаратів – життєва необхідність.
Різновиди захисних засобів
Не секрет, що найефективнішими і швидкодіючими є хімічні засоби захисту рослин. Вони поділяються на такі види:
- гербіциди;
- фунгіциди;
- інсектициди;
- акарициди;
- ад’юванти;
- регулятори росту.
Гербіцидні препарати призначаються для боротьби з бур’янами. Вони бувають вибіркової та не вибіркової дії. Часто в якості основної діючої речовини в таких препаратах використовуються різні похідні фосфору, наприклад, трьоххлористий фосфор або оксихлорид фосфору. Деякі виробники використовують іншу речовину під назвою монохлороцтова кислота.
Фунгіциди розроблені для знищення грибків і їх спорів. Всім садівникам і городникам відомо, як важко боротися з цією напастю. Діючі речовини, в основному, спрямовані на пошкодження мембрани клітин грибків або порушення вироблення енергії їх клітинами.
Величезна група хімічних речовин для боротьби з комахами називається інсектициди. Вони підрозділяються на контактні і системні різновиди.
Контактні діють безпосередньо при контакті з шкідником і при цьому не вбираються в рослину. Істотна відмінність системних препаратів в тому, що вони поглинаються рослиною через листя або шляхом внесення під кореневу систему. І знищення комах здійснюється при поїданні частин цієї рослини.
Дія більшості препаратів – до трьох тижнів, при кореневому всмоктуванні – до шести тижнів. Але це слід врахувати при обробці. Такі препарати не можна використовувати перед збором врожаю, оскільки вони можуть залишитися в плодах.
Ад’юванти необхідні при обробці рослин захисними засобами. Вони допомагають діючим речовинам проникати до місця призначення. Вся справа в тому, що рослини і гриби мають воскову поверхню, що відторгає водні розчини, тому необхідно додавати у них речовини, що сприяють закріпленню їх на поверхні і проникненню всередину. До вибору таких засобів потрібно підійти відповідально, щоб не пошкодити рослини.
Стимулятори росту покликані не тільки стимулювати фізіологічні процеси в рослинах, а й захищати від різних видів стресів.
Правила роботи
При виборі і використанні будь-яких хімічних засобів захисту необхідно керуватися декількома важливими правилами:
- точно підбирати препарат під певну проблему;
- уважно читати етикетки та інструкції;
- використовувати захисний одяг при роботі з препаратами;
- змінювати засоби захисту для попередження розвитку звикання і стійкості рослин до діючих речовин.
Важливо при використанні хімічних засобів захисту враховувати вибірковість і невибірковість дії препаратів для захисту навколишнього середовища.